KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1328482
*
nr 132 8482
Gouache
Ewald Dahlskog, Hamnmagasin sign.33 50x63
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 mars 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache hamnmagasin sign konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:16
-
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:11
-
4230 Trärelief
Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. "Stranden i..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:04
-
4027 Vas
Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
*
Gouache
nr 132 8482
Gouache
Ewald Dahlskog, Hamnmagasin sign.33 50x63
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 2.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 mars 2002 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell ewald dahlskog gouache hamnmagasin sign konst svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer täckfärg vattenfärg
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:16 -
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:11 -
4230 Trärelief
Calle Drakenmark (1931-2009), Sverige. "Stranden i..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:04
-
4027 Vas
Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58